ayahuascareality

Az oldal az Amazonas medence sámánvilágával foglalkozik, az ottani spirituális világot, törzsi rituálékat, szokásokat próbálom egy befogadható, olvasható formában bemutatni itt. Ebbe a világba tartozik a természet, az elemek tisztelete, a dohány és a többi szent növény, orvosság, köztük az ayahuasca. Az "ayahuasca" az Amazonasi kecsua kifejezés, aminek számos fordítása létezik, mint a "lélek liánja", a "halottak indája", a "kis halál", a halál kötele", stb. Ez egyike a számos névnek amivel illetik. Mondhatni a legelterjedtebb. Maga az ayahausca egy, az Amazonasi törzsek által kultivált szakrális orvosság, amit vallásos céllal, szertartásos jelleggel vesznek magukhoz a bennszülöttek, egy ehhez tartozó, családonként változó rituálé keretében. Számtalan eltérő részletű szertartás ismeretes, családi titkok, különlegességek, amit a sámánok többnyire bizalmasan kezelnek, mivel ez a munka komoly felelősséget igényel. Dél-Amerikában több úgynevezett szinkretikus egyház is felbukkant, akik (többnyire keresztény)vallási gyakorlataik alapjának tekintik az alkalmankénti teafogyasztást, rituális jelleggel, közösen énekelve. Utóbb nyugati orvosok is elkezdték alkalmazni, például olyan szenvedélybetegségek kezelésére, mint például függőségek, traumák. Az ember a szertartás ideje alatt rituálisan elfogyasztott gyógytea hatására gyakran fizikai rosszullétet tapasztal, gyakori, hogy ki is hányja az elmondások alapján kellemetlen ízű teát. Erről több törzs, jellegzetesen a shipibo azt tartja, hogy az ember gyakran a félelmeit, a hazugságait hányja ki. Emiatt aztán nagy becsben tartják ezt a fajta tisztulást, noha nem feltétele a megtisztulásnak. Ezután mintegy látomás formájában egy szellemi utazáson vesz részt, amit érzelmek, felismerések, képek kísérnek. Különbözőségét abban tartják az első pillanatra hasonlónak tűnő hallucinogén szerekkel szemben, hogy nem egy mesterséges világba kalauzolja a gyógyulni vágyót, hanem önnön belső világába, ahol szembesül örömével, bánatával, boldogságával, és legbelsőbb félelmeivel is. Emiatt azt tartják, az utazás gyakran megviseli az embert pszichikailag. Nem ritka az újjászületés élménye, ami után a szertartáson részt vevő képes valóban megszabadulni a korábbi terheitől, nehézségeitől. Az Amazonas-beli indiánok azt tartják róla, hogy egy csodálatos gyógyszer, aminek a segítségével az ember kapcsolatot teremthet nem csak saját belső létével, hanem a szellemvilággal is, és szembenézve minden terhével, félelmével, megszabadulhat azoktól. Eddig sem pszichikai, sem fizikai függőség nem ismert, továbbá semmilyen mellékhatás nem került dokumentálásra.

Friss topikok

  • Janos78: Üdv mindenkinek!A nevem János.1 éve voltam Iquitosba.2 hetet sikerült a dzsungel mélyén eltöltenem... (2020.04.19. 21:00) 5000 indok
  • Endre Juhász: Sziasztok! Egy megjegyzésem lenne a fenti írással kapcsolatban. Az ayahuasca italt egyértelműen te... (2019.03.09. 22:00) Különböző ayahuasca főzetek
  • : Hol szerezzek sámámt? Egy fuvescigi beszerzesere sem vagyok felkeszulve mert nincsenek ilyen kapcs... (2018.07.09. 17:03) Nem kell a sámán !
  • Péter Kobza: Szia! Ahogy látom már 7 éve ennek a postnak, de azért remélem még jelzi hogy írtak hozzá! Én egy k... (2017.08.21. 15:02) Ayahuasca főzés
  • Zoltán Morta: A videókon a Tensegrity gyakorlatai láthatóak. Mostantól Budapesten a Jurányiban keddenként részt ... (2016.09.08. 03:26) Castaneda fimjei

Pánik és társai az ayahausca hatása alatt..

2010.09.19. 13:47 - hanaura

A gyakran felmerülő téma...

Maga a téma sokakat foglalkoztat, nekem sajnos vagy szerencsére eléggé a neheze jutott az ayahuasca "utazásaim" során, amiről sose tudtam eldönteni, hogy pont így volt tökéletes vagy csak az én hitványságom miatt volt, talán mind a kettő, és a hitványságom miatt tökéletes gyógyszerek voltak.

Az ayahuasca elég jó segítő az egó porrá törésére, és tapasztalatom szerint az egó mélyebb régióiban ez hatványozottan érvényes. Az csak a felszín ha valaki mittudomén gőgösen viselkedik, vagy átgázol másokon....sokszor amikor panaszkodom rá, hogy az egóm megint halálra gyötört, megkérdezik, hogy milyen egó, basszus, Sajti olyan békés, jámbor ember vagy. És ez talán igaz is, de az, hogy a mélyben mi zajlik, az csak akkor derül ki igazán amikor beletúr az ember a lélek iszaposabb régióiba.

Sokszor felmerül, hogy honnan jön ez a sok sötétség...hát igen, a lélek árnyékos oldala nem látszik mindig, de garantáltan jelen van. Aki nem hiszi járjon utána. Tényleg.

Amire jutottam:

Szóval elkezdtem beszélgetni másokkal, olvasgatni a témában, hogy azt a sok kellemetlenséget mi okozza. Amikor én vettem magamhoz ayahuascát, az mindig bővelkedett rettenetes részekben. Szerencsére csak egy-egy "okos" ember volt körülöttem, akik aztán le is koptak (vagy elkoptak?:) a véleményükkel, meg az ötleteikkel, hogy mit rontottam el, vagy mit nem csinálok jól, mit kellene másképp. Ez főleg utólag nagy ostobaság.

Ez akár lehet tanács is: sose akarjon az ember "visszamenőleg javítani". Tudjátok, amikor arran gondol, hogy ezt így kellett volna, az ott nem volt százas...Ez szerintem tiszteletlenség saját magunk felé, és a tapasztalás felé is. AKkor az volt. És ha valami nem tűnt százasnak, akkor se visszafelé javítson az ember, hanem gondolkodjék úgy, hogy az meg azért volt tökéletes, mert megtanított rá, hogy legközelebb hogy lehet még jobban csinálni. Ugyanis a múlton már nem lehet változtatni. A jövőn még igen.

Szóval gyűltek a fejemben az élménybeszámolók, beszélgetések, olvastam ezerrel a dolog után, de könyvekben inkább nagyobb beavatások voltak, amik nem biztos, hogy a mi gyakorlatainkkal, a mi szintünkön férhető hozzá. Sőt.

A beavatások téma...

És ami fontosabb, hogy a beavatások során, ahogy megértettem, "átmennek", "túlmennek" az emberek a sok rettenetes dolgon. Fizikailag ÉS mentálisan is. Eszméletlen durva beszámolók szólnak ezekről az esetekről, de valahogyan átlépnek, túlmennek a beavatottak valahol.

"A szellemek első jelentkezése a jelölt oly vad lerohanása, hogy hogy tökéletesen megsemmisíti a jövendő sámán egyéniségét. (Azaz elkezdődik a dezintegráció, a régi értékek leépítése. -Sajti) Ezután építik újra a sámánt, akinek új képességei nem csupán külső segítségből fakadnak, hanem hanem egy új belső világ kialakulásának megnyilvánulásai lesznek. (Reintegráció, self-építés, a régi értékek helyét átvevő új értékek, lást pl. felnőtté avatás. -Sajti) A világ természetét új módon közelíti meg, különösen az emberi szenvedéseket, amelyeken az imént esett át csak maga is. Ezeknek a tapazstalatoknak a sajátjává tétele egy új személyiség kialakulását eredményezi, s ez fejeződik ki a sámán korábbi természetének lerombolása révén."  (P.Vitebsky)

Ahol nem ilyen nagy műtét van, azaz a mi esetünkben, ott inkább a beragadás a jellemzőbb, legalábbis a kérdezettjeim, és jómagam esetében mindenképpen. A beragadást úgy is mondhatjuk, hogy tehetetlenség. És jönnek a szellemek, és kínozni kezdik az ellenálló egót, elképzelhetetlenül súlyos módszerekkel.

"A végső pont a tudat és a test szétválása." (H.Kalweit)

Nyilvánvaló, hogy eddig a pontig tart az a sztori amiről mi beszélünk.  Semmi garancia nincs semmire, bárkinek lehet egy szép, békés estéje az ayahausca társaságában, nem célom ilyen horrorisztikus prekoncepciókkal ebbe az irányba taszítani bárkit is, de ha már felmegy az ember a youtube-ra, a legtöbb ayahausca videóban is ott van ez az elem, a súlyos, megszállt, pánikos állapot. Hogy a földön fetreng, és sikoltozik a halálféllemtől (Ez többnyire (tapasztalatból mondom) nem a test halálától, hanem sokkal inkább a szétesettségtől való félelem.), vagy pedig csendben megőrül az lényegében teljesen min degy, a fő, hogy ezek előfordulhatnak, és elő is fordulnak, érdemes kicsit tudni ezekről is.

"Így maradok?"

Mielőtt bárki megkérdezné (ez egy másik, nem az ayahuasca hatása alatt jelentkező, kvázi tipikus, és a többségünkben valamely rétegünkben  jelen levő félelem), NEM, senki "nem maradt úgy": Ez a szép a dologban, nincs az a harc, nincs az az összetöröttség ami után ne lenne gyönyörű a reggel. Csak itt előre fizet az ember, és aztán kapja meg amire várt, nem fordítva mint nálunk.

 

A segítő jelenléte a kritikus helyzetben:

A legjobb amit ilyenkor egy segítő tehet az a jelenlét. Hajlamos az ember hókomlyabb tapasztalatok híján nagyon szentimentális lenni, de a szellekek szorításából nem puszilgatással, meg babusgatással lehet kiszedni valakit. De ez már egy másik témakör, a segítő témája, amiről már írtam, meg talán fogok is, a lényeg, hogy ilyen esetben józanul tegye meg a segítő azt ami szükséges.

Aranyszabály, hogy ameddig a másik nem veszélyezteti a saját testi épségét, és nem KÉRI a segítséget, addig az ember kétszer is meggondolja, hogy bármit is tegyen. Ez egy nagyon nehéz, nagy felelősséget igénylő dolog. Amint valami érintkezés, aktivitás bekövetkezik, a másik fél kvázi beleavatkozik a másik tapasztalásába, és ezt érdemes meggondolni, hogy kell-e. Aki rettenetesen fél, vagy baja van, higgye el mindenki nyugodtan, fog tudni segítséget kérni. Minden más óvatos körültekintést, felelősséget igényel.

 

Mégis, mi okozza ezeket?

Nem vagyok mindent tudó, a következők, ahogyan azt korábban is jeleztem a magam, és elég sok, a környezetemben ayahuascával találkozott emberek megélései.

A dologhoz elöljáróban még egy kicsit a biztonságról. Van az emberben egy kialakult kép önmagáról, a világról, mondhatni a dologról. Túl az izomerőn, a fegyvereken meg Rex felüggyelőn, az igazi biztonságot az önazonosság adja, hogy tudom ki vagyok, ha az egész világ is megbolondul, én akkor is az vagyok aki vagyok, s majd lesz valami.

Más egyéb tudattágitó módszerekkel, és az ayahauscával aztán különösen bekövetkezik az az állapot, a kinyílt észlelés, mentális, vagy jó esetben spirituális tapasztalatok hatására, amikor a self elkezd megkérdőjeleződni. Mondhatni inogni.

Ugye, mit is írt erről fentebb Vitebsky? Röviden összefoglalva a beavatás során elkezd meginogni az addigi világkép, majd összeomlik, megsemmisül, és végül a helyén felépül az új önazonosság.

Ahogy H. Kalweit írja: "A törzsi ceremónia pszichológiája az új életre keltés.."

Na most nálunk ez megáll a jelenlegi énkép megingásánál. természetesen ez is normalizálható, de a félelem legyőzése még nem jelenti feltétlenül az ezen való túllépést, azaz a teljes deperszonalizálást. Mondhatni, egy egyszerű, békés hátraarc két lépéssel hátrébb. Ezt csak azért mondom, hogy világos legyen, hogy attól hogy az ember az ebben a stádiumban jelentkező rettenetes mentális állapotot kiegyenesítette, még nem jelenti azt hogy egóvesztése volt. De ha nem tud/ara eljutni a személyiség lebulldózerezéséig, akkor ez a legtökéletesebb kezelése a nehéz helyzeteknek. Az ezen való túllépésnél furdul el az úthengerben a slusszkulcs.

Tehát az énkép, az azonosság, az identitás, kvázi az érzékelt, vagyis feltételezett lét megingása előidézi az érzékelhető legrettenesebb állapotot.

Röviden ennyi a történet.

Kinn vagy benn?

Ami az érdekességét, mondhatni a pikantériáját adja a dolognak, az az ember egy általam kitalált kifejezésmóddal élve macskatermészetével kapcsolatos.

Ismeriktek a viccet, nem? A macska az az élőlény, aki mindig az ajtó túloldalán akar lenni. De tényleg..:)))

Miért mondom ezt?

Mert találkoztam egy érdekes embertípussal közben. Hogy milyen arányban vannak ezek az emberek a fentebb tárgyalt, mondjuk úgy hagyományos típusokhoz képest az nem tudom. (És akkor felmerül, hogy mi a hagyományos...:))

Szóval röviden, arra megállapításra jutottam, hogy két féle állapotban félünk. Mondhatni a macska-lét két aspektusa. Amikor benn vagyunk és ki akarunk menni, vagy amikor kinn vagyunk és be akarunk menni.

Ugyanis vannak emberek, akik nem az elveszéstől, a feloldódástól, az addig feltételezett világkép feloldódásától félnek, azaz nem a kiáramlástól, hanem a bennragadástól. Az egyik ember fél elveszni, én többségében ilyenekkel taléálkoztam, én magam is ilyen vagyok, de van ez a típus, aki pedig fél bennragadni. Ahogy a macska. Kinn van és be akar menni, vagy benn van és ki...Isten humora, mondhatni.....:)

Én nagyon kevés ilyen emberrel találkoztam, ami természetesen nem jelenti azt, hogy nincsenek sokat ezek a típusú emberek, akár ugyanannyian, vagy többen is mint a másik tárgyalt embertípus.

Végül..

Számomra a végső tanulsága a dolognak, hogy az igazi önazonosság, amikor a világképünk valódi, megvéd(het)i az embert a feltételezett énkép összetörésekor jelentkező iszonyatos tapasztalatoktól. Hogy ilyen 100%-ig létezik-e, azt nem tudom. Én nem tartom valószínűnek, de tudatos lépések igenis tehetők, ezt magam is és sokan mások is tapasztalták, számtalan úton, ki erre, ki arra.

 

 

 

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://ayahuascareality.blog.hu/api/trackback/id/tr332307368

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

BetulaPendula 2010.09.20. 15:28:26

Erről írhatnál még bővebben ha lehet. Úgy cakumpakk erről a témáról mint egyfajta "autentikus egovesztés" és a modern kor embere által átélt dolgok összehasonlítása/összegzése/tapasztalatok levonása, stb!!

"...de tudatos lépések igenis tehetők, ezt magam is és sokan mások is tapasztalták, számtalan úton, ki erre, ki arra..."

Ez alatt mire gondolsz? A böjtre, esetleg szellemi fegyelemre vagy hasonló enteogén tapasztalatra, esetleg mindegyikre, igen érdekelne!
Vagy az ayára készülés "szokásos" módszereire (ami végülis az eddig leírtak :)).
Esetleg kíbővithetnéd az általad alkalmazottakkal, vagy hasonló ayára készülős tapasztalatokkal.

Shalazzar 2010.09.22. 00:24:30

Elképesztő(en jó) bejegyzés!
apránként reagálnék, és kérlek javítsatok ki, vagy egészítsetek ki ha úgy gondoljátok:

"a gyakran felmerülő...":
Az egó egy olyan szellemi(tudati) része az agynak, az egyénnek, minden embernek, hogy azt hisszük, hogy azok vagyunk, az a belső hangunk, mely a gondolataink összessége. Az embernek nagyon kevésszer van TISZTA gondolata, melyet nem az önző egó/én sugall. Tehát amelyet nem valami fizikai reakció vált ki, nem érzelemhez társul, ösztönhöz, stb. amikor a téma csakis ÉN ÉS NEM MÁS! Erről, mint már írtam, ajánlom a Revolver c. filmet, melynek végén híresebb pszichológusok, pszichiáterek is nyilatkoznak.

"amire jutottam...":
Szóval ezek szerint ahhoz lehet hasonlítani, hogy ami bűn/mulasztás/szomorúság tudatosult életed során, és a mai napig őrlöd magad rajta, nem hagyod magad után, nem tanulsz belőle és lépsz tiszta fejjel a holnap elé, vagy éppen a most-ba, azok fognak előjönni? Mert akkor így már világos, hogy ezt miért nehéz elviselni :S Basszus, mintha valaki az arcodba vágná, hogy "nesze b*szd meg, ez vagy te, te önmagát jónak hitt senki"... tetszik. Én az ilyet hívom barátnak, de ez most szubjektív. Amit még ide írnék, hogy mivel "Nincs nemesebb az Igazságnál", ezért ez az élmény sokak számára tanulságos lehetne!

"amire jutottam...":
Ezt a részt felettébb érdekesnek tartottam. A felnőttéválás témájával kapcsolatban. Mert például sok vallásban hisznek a sors akaratában, a karmában, vagy hogy cifra idegen szóval éljek (és remélem jól használom) a predesztinációban. Maradjunk az indiai szavaknál. Tehát ha valamit a darmád szerint cselekszel, a karmád kezd lecsökkenni szép lassan, kezdesz része lenni a világnak. Ha azonban valamit ez ellen cselekszel (eltekintve attól, hogy jót vagy rosszat, mert itt minden megítélés kérdése) akkor jön karma-bácsi és ha kell elég vas-kézzel a helyére tesz! A karmát megsemmisíteni nem egy élet alatt lehet. A kiválasztottaknak/beavatottaknak igen, mehet, de olyan nagyon ritkán születik közénk.
Amire ezzel utalni szerettem volna, hogy az életnek megvan a maga lassú "ayahuasca"-ja, tehát megmutatja a hibáidat, a félelmeidet a karma által. És igen, van aki nem bírja, és benne ragad az állapotába, melynek következtében az élet ugyanazokat az akadályokat gördíti elé, amíg "él", és nem csak ebben az életében!

(csak hogy legyen egy kis humor is:)
"így maradok?"
hát igen, a nyugati ember a cefrézéssel, meg a k*rvákkal máshoz van hozzászokva: előbb a jó, aztán a kellemetlenség :)

"a segítő jelenléte"...
teljesen világos. biciklizni sem úgy tanulunk, hogy "mennyé' kölök".
Viszont Dél-Amerikába pl. azért a sámánok nem csak evilági óvintézkedéseket tesznek, hanem "avilági"-akat is, ami szerintem befolyásolhatja az utat/tapasztalást (mint ahogy a youtube videókon is látható)

"mégis mi okozza...":
Nem lehet, hogy itt maga az egó kérdőjeleződik meg? Ugyanis bizonyos tanítások szerint van például a megvilágosult állapot. Ez (és csakis ez) mentes az egótól, az evilági törekvésektől. De mivel a mai ember nem érzi, hol az egója vége, eszméletlen távol van mindettől. Mondhatni "életekre" ;)

"kinn vagy...":
szerintem aki fel akar ébredni az "álomvilágból", és meg akarja nézni, hogy milyen mély a nyúl ürege ;) nyugodtan kezdjen el szabadidejében mondjuk filozófiát olvasni olyasvalakivel, aki már járatosabb ezen témákban, vallásokról olvasni (nem "Szentírást", vagy ahhoz hasonlót, mert azt értelmezni kell sokszor, és bele lehet magyarázni dolgokat, melynek kapcsán "jééé, miért kell pl. tizedet fizetni?", majd háborúk stb.... az ilyen már nem őrzi meg a vallás eredeti formáját). Viszont annyit azért hozzátennék, hogy kint hideg van, nehéz visszajutni, és egyedül vagy. De ha tényleg kint vagy, ezek már réges rég nem számítanak :)

Ha kicsit zagyva lett a végére, elnézést. Betula neked pl. ajánlanám, hogy csak ízelítőnek olvasd el a Buddhizmusban említett "Négy nemes igazságot", majd annak folytatását...


süti beállítások módosítása