ayahuascareality

Az oldal az Amazonas medence sámánvilágával foglalkozik, az ottani spirituális világot, törzsi rituálékat, szokásokat próbálom egy befogadható, olvasható formában bemutatni itt. Ebbe a világba tartozik a természet, az elemek tisztelete, a dohány és a többi szent növény, orvosság, köztük az ayahuasca. Az "ayahuasca" az Amazonasi kecsua kifejezés, aminek számos fordítása létezik, mint a "lélek liánja", a "halottak indája", a "kis halál", a halál kötele", stb. Ez egyike a számos névnek amivel illetik. Mondhatni a legelterjedtebb. Maga az ayahausca egy, az Amazonasi törzsek által kultivált szakrális orvosság, amit vallásos céllal, szertartásos jelleggel vesznek magukhoz a bennszülöttek, egy ehhez tartozó, családonként változó rituálé keretében. Számtalan eltérő részletű szertartás ismeretes, családi titkok, különlegességek, amit a sámánok többnyire bizalmasan kezelnek, mivel ez a munka komoly felelősséget igényel. Dél-Amerikában több úgynevezett szinkretikus egyház is felbukkant, akik (többnyire keresztény)vallási gyakorlataik alapjának tekintik az alkalmankénti teafogyasztást, rituális jelleggel, közösen énekelve. Utóbb nyugati orvosok is elkezdték alkalmazni, például olyan szenvedélybetegségek kezelésére, mint például függőségek, traumák. Az ember a szertartás ideje alatt rituálisan elfogyasztott gyógytea hatására gyakran fizikai rosszullétet tapasztal, gyakori, hogy ki is hányja az elmondások alapján kellemetlen ízű teát. Erről több törzs, jellegzetesen a shipibo azt tartja, hogy az ember gyakran a félelmeit, a hazugságait hányja ki. Emiatt aztán nagy becsben tartják ezt a fajta tisztulást, noha nem feltétele a megtisztulásnak. Ezután mintegy látomás formájában egy szellemi utazáson vesz részt, amit érzelmek, felismerések, képek kísérnek. Különbözőségét abban tartják az első pillanatra hasonlónak tűnő hallucinogén szerekkel szemben, hogy nem egy mesterséges világba kalauzolja a gyógyulni vágyót, hanem önnön belső világába, ahol szembesül örömével, bánatával, boldogságával, és legbelsőbb félelmeivel is. Emiatt azt tartják, az utazás gyakran megviseli az embert pszichikailag. Nem ritka az újjászületés élménye, ami után a szertartáson részt vevő képes valóban megszabadulni a korábbi terheitől, nehézségeitől. Az Amazonas-beli indiánok azt tartják róla, hogy egy csodálatos gyógyszer, aminek a segítségével az ember kapcsolatot teremthet nem csak saját belső létével, hanem a szellemvilággal is, és szembenézve minden terhével, félelmével, megszabadulhat azoktól. Eddig sem pszichikai, sem fizikai függőség nem ismert, továbbá semmilyen mellékhatás nem került dokumentálásra.

Friss topikok

  • Janos78: Üdv mindenkinek!A nevem János.1 éve voltam Iquitosba.2 hetet sikerült a dzsungel mélyén eltöltenem... (2020.04.19. 21:00) 5000 indok
  • Endre Juhász: Sziasztok! Egy megjegyzésem lenne a fenti írással kapcsolatban. Az ayahuasca italt egyértelműen te... (2019.03.09. 22:00) Különböző ayahuasca főzetek
  • : Hol szerezzek sámámt? Egy fuvescigi beszerzesere sem vagyok felkeszulve mert nincsenek ilyen kapcs... (2018.07.09. 17:03) Nem kell a sámán !
  • Péter Kobza: Szia! Ahogy látom már 7 éve ennek a postnak, de azért remélem még jelzi hogy írtak hozzá! Én egy k... (2017.08.21. 15:02) Ayahuasca főzés
  • Zoltán Morta: A videókon a Tensegrity gyakorlatai láthatóak. Mostantól Budapesten a Jurányiban keddenként részt ... (2016.09.08. 03:26) Castaneda fimjei

Egy ősi kultúra életben tartói - Pannon Inipi

2010.01.09. 20:17 - hanaura

Címkék: pannoninipi

Egy nagyon izgalmas oldalt találtam néhány hete, amit azóta is gyakran olvasgatok, és szeretnék megosztani veletek is. Két okból is teszem mindezt, ami végül is egy: szeretném erre az oldalra felhívni a figyelmet, megéri! Másrészt pedig biztos vagyok benne, hogy az itteni olvasók egy része ott is otthonra fog találni.

Nos akkor miről is van itt szó?

Először is egy kis információ a Native American Church-ről, a Wikipédia szerint:

A mexikói eredetű egyház először a síkságokon terjed el a Szellemtánc összeomlását követően. Azóta középnyugaton és délkeleten is népszerűvé vált.

Az egyház tagjai azáltal törekednek látomásra, hogy egyházi összejöveteleiken szentségként elfogyasztják a pejotl kaktusz kerek, enyhén hallucinogén részét. A szürkülettől hajnalig tartó és csörgőket, csontfurulyákat, valamint egyéb hagyományos elemeket felvoultató gyűléseket egy tipiben a „peyote-főnök”-nek vagy „utazó”-nak nevezett, a csoportok közt ingázó személy vezeti. Az egyház tanait a kereszténységből és a hagyományos hitből gyúrták össze. Isten egyfajta nagy szellem, Jézus pedig védőszellem. A testvéri szeretet eszménye és a Tízparancsolat némelyike a központi hitelvek közé tartoznak. A tagok nem fogyasztanak alkoholt.

Szigorúan szentségként történő alkalmazása ellenére a pejotl-ot egy ideig törvényen kívül helyezték, ma azonban nagyrészt elismerik a Bennszülött Amerikai Egyház általi használatra, bár sok fehér küzd betiltásáért még ma is.

 

Ennek az egyháznak a magyar megfelelője a Pannon Inipi (www.inipi.wicca.hu/), akikről a cikkemet szeretném írni.

Egy kis bemutatkozó a Pannon Inipi alapítójától:

 

Márton Attila  vagyok. Magyar. 1968-ban születtem Budapesten. 22 évet éltem az Amerikai Egyesült Államokban, azon belül 5 évet töltöttem rezervátumokban (CROWN POINT - NAVAJO DINEH  New Mexico-ban, WHEATHERFORD - SOUTHERN CHEYENNE Oklahoma-ban, és PINE RIDGE COUNTY ROSEBUD - LAKOTA/YANKTON SIOUX South Dakota-ban), ahol az élet belül varázslatos és gazdag, kívül egyszerű és szegény volt.

Egész életemben a native amerikai indián kultúrával foglalkoztam, de intenzívebben 17 éve, megtanultam a hagyományos rezervátumi élet alapjait, amik a hétköznapjaimmá váltak.
Elsajátítottam a tipi (indián sátor) építését, inipi (izzasztókunyhó) megépítését, inipi szertartás vezetését, hangszerek (vizidob, hagyományos medicine dob, békepipa (Chanupa), szárított tök csörgők (Gourd), kagylócsörgők stb) készítését és használatát, tollak, legyezők elkészítését, a peyote használatát és szertartásának levezetését, különböző indián nyelveken (Sioux, Cheyenne, Navaho Dineh, Kiowa, Ponca, Arapaho) tradicionális énekeket, szertartási dalokat, továbbá képzőművészeti és kézműves hagyományokat (kő- és fafaragás, gyöngyfűzés (pl. peyote stitch), és az ezekhez tartozó szimbólumokat), hagyományos indián ételek elkészítését, és egyéb hétköznapi dolgokat.

Öt évet töltöttem Hawaii-n (Kauai, Maui, Big Island Hawaii, Oahu),  ahol segítettem létrehozni az észak-amerikai indiánok és a hawaiian kahuna-k (medicine man, sámán), bennszülöttek közötti spirituális, rituális kapcsolatot a Native American Church nevében. A National Tropical Botanical Garden-ben (Kauai) dolgoztam 1,5 évet, és tanulmányoztam a polinéz trópusi növények, gyógynövények, hallucinogén növények termesztését, hatásait, alkalmazását (pl. Kava Kava, és a dél-amerikából behozott Ayahuasca, San Pedro és egyéb, dmt tartalmú növényeket). Ezen kívül önkéntesként részt vettem az 1992-es Iniki hurrikán által katasztrofálisan sújtott Kauai sziget helyreállításában. 

A peyote sacramentet használva a két nép kultúráját sikeresen ötvöztük. Alapító tagja voltam az azóta megváltozott Hawaiian Native American Church-nek (Church of the 4 Directions) is. A hawaiian peyote church azóta is egyre növekvő létszámmal sikeres és virágzik a négy legnagyobb szigeten.

 Illetve még egy kis részlet a cikkek között:

Attila többek között részt vehetett a Sundance ünnepen a sziúk oldalán, ahová 2003 óta fehér ember nem teheti be a lábát, illetve csak olyan, aki régi kapcsolatban áll az indiánokkal. Elmesélte például, hogyan készítik elő a területet, választja ki a fát a húsz táncos egy szűz segítségével. A tánc négy napig tart, és a húsz táncos hozzá van kötve a fához , de nem akárhogy. A mellkasuk alá sascsontot szúrnak, erre van rögzítve a bőrszíj. A négy napos tánc közben sem ételt, sem italt nem vesznek magukhoz. Nappal, miközben táncolnak a bőrük folyamatosan nyúlik és az ünnep végén úgy szakítják ki magukból a csontokat, így válnak el a fától. Ezt négy egymás követő évben kell megcsinálniuk, ha már egyszer kiválasztottak lehettek. Szenvedésükért cserébe Wakan Tanke segít a népükön. Mivel a világ minden teremtménye a Nagy Szellemé, ők csak ezt adhatják neki.

(Érdekesség, hogy pont nem régen kerestem egy cikket a naptánccal kapcsolatban, azt hiszem látomás keresésről már írtam is, most meg felbukkan valaki aki mindezeket át is élte!:))

 

Ezek után felvetődik a kérdés, hogy eddig miért nem hallottam erről az oldaról. És tényleg. Az indián kultúráknak sosem volt túl nagy becsületük, és a történelem során az ellenük elkövetett, gyakorlatilag jóvátehetetlen bűnökért se kértek túl sokan legalább elnézést. Emellett egy még komolyabb ellensége akadt az amerikai őslakos kultúráknak: a modernizáció. Ami nem kerülte el az indiánokat sem, és túl a praktikus dolgokon amiket esetleg átvettek a "fehérektő", kezdtek a szertartások, a kultúra is feledésbe merülni, ezért is alapította meg a Native American Church-öt Quanah Parker (1840-es évek vége - 1911. február 23.), mintegy felrázva az akkoriban még a bennszülöttek körében is halványodó kultúrát.

Ennek a keretében szerveznek több programot, izzasztókunyhót rendszeresen, illetve peyote szertartásokat, a magyar jogszabályok miatt a peyote kihagyásával.

Kis kedvcsináló:

 

Ilyen és még sok más dal is elhangzott a mai napon, mivel meghívást kaptam egy programra( ezúttal is köszönet érte), énekeltünk sokat, szó esett a Native American Church tevékenységeiről, Attila mesélt egy keveset, és többen beszéltek, ahogyan azt egy törzsi összejövetelen illik! A részt vevőket nem ismertem, de barátságos, nyitott arcoknak tűntek, biztosan fogok még találkozni velük.

 

Nem mellesleg pedig nekem is inspiráló volt még komolyabban venni a dolgomat ezzel az egésszel. Nyilván van némi hátrányom, én sosem hagytam el az országot, nem éltem át azt a sok dolgot amit az oldal készítői, de vannak azért segítői is ennek a dolognak(Hilario két nap különbséggel most küldött ilyen karácsonyi üdvözletet Mernyaunak és nekem), ezen kívül adva van egy érdeklődő csapat(Ti vagytok azok, igen:), itt van a nyakunkon a következő fórum találkozó, úgyhogy van mit tenni.

A dél amerikai sámán kultúrával komoly rokonságot mutató, de jelentős elérésekkel működő Native American Church magyar meghonosítói pedig nagy segítséget jelentenek a mi munkánkban is.

Én a részemről annyit lényegesnek éreztem, hogy bemutassam röviden az oldalukat, most rajtatok a sor!

 

Jó olvasást!

A bejegyzés trackback címe:

https://ayahuascareality.blog.hu/api/trackback/id/tr131659831

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása