Meneruwa írta:
"s akkor tényleg kb itt kell megkérdezni a kedves ős sámánoktól azt, hogyan jöttek rá ezekre? Mert azthiszem ez a legfontosabb kérdés s nemcsak az ayahuasca-val kapcsolatban hanem a többi tudatmódosítóval kapcsolatban is. Mert ugye senki nem hiszi hogy végigpróbálták az összes növényt a Földön s amint ezt elvetettük kell legyen valami ősi tudás is benne (bár kicsit sci-fi-sen hangzik)amit valakik átadtak...."
Ez egy fontos és gyakran felmerülő kérdés, ezért is akarok egy kicsit bővebben foglalkozni vele. A választ én se tudom természetesen, vannak ötleteim, feltételezéseim, de ez minden.
Az egyik amit meg kell jegyezni, az a sámánok zsenije. Mert most tényleg, sok ezer növény, sok ezer állat, évezredekig kisérletezhettek volna ha végig akarják próbálgatni a dolgokat. Talán ilyen is volt a dologban, de csak evvel kétlem, hogy ez a sok csoda megnyilvánult volna.
Állati ezoterikusan hangzana ha azt írnám, hogy a növények csalogatták oda az embert, a növények szóltak először a sámánnak és nem fordítva, de ez sem igazán áll. Persze tény, és ezt azért sebtiben meg is jegyzem, hogy olyan természetes környezetben, olyan természetes életet élve egész biztosan érzékenyebbek, felfogóbbak voltak a világuk dolgaira.
Nem találom az idézetet, keresgéltem, van egy hindu szentírás, és abban van egy ezzel kapcsolatos érdekesség, nagyjából így szól:
Két féle tudás létezik a világon:a felszálló és a leszálló. A felszálló az, amit a mai tudomány próbál sikeressé tenni. Azaz a magunk korlátoltságában megismerni a korlátlant. Ezt ez az írás elég nevetséges próbálkozásank tartja, máshol olvastam ezzel kapcsolatban például az űrutazással kapcsolatos őrületes kamuról. Hogy milyen furcsa, hogy az észlelésünkön, érzékszerveinken túli dolgot próbáljuk megismerni.....az érzékszerveinkkel.
Ez elég őrült dolog, nem?
A mási lehetőség -szerintük- a felülről jövő tudás. Mert az nem téved, hiszen olyan szférából származik ami tévedhetetlen. Nevezi ezt valaki a szellemvilágnak, van aki Istennek, más talán az anyatermészetnek, ebben most nem megyek bele bővebben, de annyi bizonyos, hogy ez legalább is az én észjárásomnak kielégítőbb. Ugyanakkor megijeszt, mert a mai úgynevezett tudomány pedig az előbbivel próbál bakot lőni, utólag rendszeresen szembesülve a totális kudarccal.
Még a józan ész is ezt mondja, gondoljatok bele! Biztos van olyan, aki mindenféle tanítás nélkül kvázi megtanította magát valamire. Szóval ilyen van.
De oktatás nélkül, azaz egy magasabb tudás-szférából érkezett segítség nélkül nagyon sok dolgot nem tudunk elsajátítani. Nem hinném, hogy valaki teszem azt programozó lesz úgy, hogy odaül a gép elé és próbálgatja a gombokat. Lehet, hogy nem iskolában tanul, hanem egy baráttól vagy egy szakkönyvből, de vannak dolgok amiket nem tudunk csak úgy kispekulálni, bárhogy is erőlködünk.
Úgy tűnik a dzsungel titkai is ilyenek...