ayahuascareality

Az oldal az Amazonas medence sámánvilágával foglalkozik, az ottani spirituális világot, törzsi rituálékat, szokásokat próbálom egy befogadható, olvasható formában bemutatni itt. Ebbe a világba tartozik a természet, az elemek tisztelete, a dohány és a többi szent növény, orvosság, köztük az ayahuasca. Az "ayahuasca" az Amazonasi kecsua kifejezés, aminek számos fordítása létezik, mint a "lélek liánja", a "halottak indája", a "kis halál", a halál kötele", stb. Ez egyike a számos névnek amivel illetik. Mondhatni a legelterjedtebb. Maga az ayahausca egy, az Amazonasi törzsek által kultivált szakrális orvosság, amit vallásos céllal, szertartásos jelleggel vesznek magukhoz a bennszülöttek, egy ehhez tartozó, családonként változó rituálé keretében. Számtalan eltérő részletű szertartás ismeretes, családi titkok, különlegességek, amit a sámánok többnyire bizalmasan kezelnek, mivel ez a munka komoly felelősséget igényel. Dél-Amerikában több úgynevezett szinkretikus egyház is felbukkant, akik (többnyire keresztény)vallási gyakorlataik alapjának tekintik az alkalmankénti teafogyasztást, rituális jelleggel, közösen énekelve. Utóbb nyugati orvosok is elkezdték alkalmazni, például olyan szenvedélybetegségek kezelésére, mint például függőségek, traumák. Az ember a szertartás ideje alatt rituálisan elfogyasztott gyógytea hatására gyakran fizikai rosszullétet tapasztal, gyakori, hogy ki is hányja az elmondások alapján kellemetlen ízű teát. Erről több törzs, jellegzetesen a shipibo azt tartja, hogy az ember gyakran a félelmeit, a hazugságait hányja ki. Emiatt aztán nagy becsben tartják ezt a fajta tisztulást, noha nem feltétele a megtisztulásnak. Ezután mintegy látomás formájában egy szellemi utazáson vesz részt, amit érzelmek, felismerések, képek kísérnek. Különbözőségét abban tartják az első pillanatra hasonlónak tűnő hallucinogén szerekkel szemben, hogy nem egy mesterséges világba kalauzolja a gyógyulni vágyót, hanem önnön belső világába, ahol szembesül örömével, bánatával, boldogságával, és legbelsőbb félelmeivel is. Emiatt azt tartják, az utazás gyakran megviseli az embert pszichikailag. Nem ritka az újjászületés élménye, ami után a szertartáson részt vevő képes valóban megszabadulni a korábbi terheitől, nehézségeitől. Az Amazonas-beli indiánok azt tartják róla, hogy egy csodálatos gyógyszer, aminek a segítségével az ember kapcsolatot teremthet nem csak saját belső létével, hanem a szellemvilággal is, és szembenézve minden terhével, félelmével, megszabadulhat azoktól. Eddig sem pszichikai, sem fizikai függőség nem ismert, továbbá semmilyen mellékhatás nem került dokumentálásra.

Friss topikok

  • Janos78: Üdv mindenkinek!A nevem János.1 éve voltam Iquitosba.2 hetet sikerült a dzsungel mélyén eltöltenem... (2020.04.19. 21:00) 5000 indok
  • Endre Juhász: Sziasztok! Egy megjegyzésem lenne a fenti írással kapcsolatban. Az ayahuasca italt egyértelműen te... (2019.03.09. 22:00) Különböző ayahuasca főzetek
  • : Hol szerezzek sámámt? Egy fuvescigi beszerzesere sem vagyok felkeszulve mert nincsenek ilyen kapcs... (2018.07.09. 17:03) Nem kell a sámán !
  • Péter Kobza: Szia! Ahogy látom már 7 éve ennek a postnak, de azért remélem még jelzi hogy írtak hozzá! Én egy k... (2017.08.21. 15:02) Ayahuasca főzés
  • Zoltán Morta: A videókon a Tensegrity gyakorlatai láthatóak. Mostantól Budapesten a Jurányiban keddenként részt ... (2016.09.08. 03:26) Castaneda fimjei

Ayahuasca könyvtár - Pszichokibernetika

2009.09.27. 00:53 - mernyau

Maxwell Maltz nagyszerű könyvét, a Pszichokibernetikát szeretném Veletek megismertetni elsőnek.

Habár ez a könyv is egyik kedvenc kiadóm, a Bagolyvár könyvkiadó gondozásában jelent meg, a Kulcs könyvek sorozatban ( ez is nagy kedvencem, úgy hogy erről még sokat fogtok hallani :) )  nagyon sokára emeltem le a boltban a polcról, és megvallom, akkor is inkább a furcsa cím keltette kíváncsiság vezetett, és enyhe előítéleteim, miszerint eddig csak remek könyveket olvastam ebben a sorozatban, de lehet most egy kicsit elvetették a sulykot kicsit ilyen "varázslós" irányba. De a kíváncsiságom mindig nagyobb, mint az előítéleteim (a női lét tagadhatatlan "előnye"...) így aztán megnéztem magamnak közelebbről. 

Nos, bizonyára vannak köztetek, akik kapásból tudják, mit tesz a kibernetika szó, én azonban nem tudtam. A Wikipédia egy nagyon részletes, terjedelmes szócikkben vezet be minket ennek a tudománynak az alapjaiba, nekünk azonban az ott található első mondat tökéletesen elég magáhpz a szó  megértéséhez. 

"A Kibernetika egy komplex tudományos irányzat, amely a szabályozás, vezérlés, információfeldolgozás, továbbítás, általános törvényeit kutatja. A kibernetika szót (kübernétész, gör., kormányos) 1946-ban Norbert Wiener alkotta." (Forrás: Wikipédia)

A "psziho" - tulajdonképpen a "psziché" - szóval összekapcsolva már könnyen kitalálható, hogy a könyv az elménk irányításának tudományával foglalkozik. A könyvben ezt sikermechanizmusnak emlegetik, amely elsőre talán valami harsány kapitalista kifejezésnek tűnhet - de nem az.

Habár kétségtelen, hogy az elveket, módszereket, melyeket a szerző feltár a könyvben, az üzleti életben is lehet kamatoztatni, de Maltz úr egyáltalán nem ilyen oldalról közelíti meg a témát, hanem az egyén, a személy oldaláról, annak személyes, egyéni boldogságát tűzve ki célul. 

Ami nekem nagyon meghatározó volt - csak hogy egyet megemlítsek - az, ahogyan például a célunk eléréséről beszél. A célkövető rakétákat hozza fel példának: a célkövető rakéta felméri a jelenlegi helyzetét, a cél helyzetét, és ehhez mérten korrigál - mindezt addig teszi, míg el nem éri a célt. 

Maltz szerint az embereknek is ezt kellene tenniük, de sokunkba azt nevelték - az iskolában belém is, és ezzel garantáltan nem vagyok egyedül - hogy hibázni rossz, és bah! ha hibáztál, az sokszor már egyenlő azzal, hogy rossz is vagy! Erről Feldmár is sokat beszél. 

(Csak egy rövid kis szösszenet, barátnőm kislányától - mintegy hét évesen - : "Nem vagyok hülye, csak hülyeséget csináltam!" Bárcsak engem is így neveltek volna!)

Ellenben Maltz - és mások is - azt mondják, hogy a hibáinkból tanulunk, a hibánk az útmutatók a cél felé, amik mentén fel tudjuk mérni, hogy merre kell mennünk. 

De nekünk valószínűleg gyerekkorunkban mondták utoljára, hogy "Nem baj, hogy elestél, kelj csak fel és próbálkozz tovább!" - mert nem akarták, hogy örökre négykézláb másszunk... 

Mert utána én, személy szerint nem sokat hallottam, hogy a hibáim hasznomra lehetnek, mert általuk tanulok, csak megszégyenítést, és fenyítést kaptam értük. 

A könyvajánlóban felsorolt témák talán üzleti szelleműnek hathatnak, de biztosítalak róla Titeket, hogy teljesen személyesek, és ez a csodálatos ember, aki plasztikai sebészként rájött, hogy a betegei egy része csak csúnyának látja magát ( és nem műtötte meg őket, bezsebelve a pénzt, hanem segített nekik helyreállítani az önbecsülésüket) - és e gondolat mentén született e könyv - nagyon sok érdekes és hasznos dolgot tár fel az emberi psziché működéséről, feltárva sok öntudatlanul működő mechanizmusunk mozgatórugóját. 

A bejegyzés trackback címe:

https://ayahuascareality.blog.hu/api/trackback/id/tr281407302

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása