ayahuascareality

Az oldal az Amazonas medence sámánvilágával foglalkozik, az ottani spirituális világot, törzsi rituálékat, szokásokat próbálom egy befogadható, olvasható formában bemutatni itt. Ebbe a világba tartozik a természet, az elemek tisztelete, a dohány és a többi szent növény, orvosság, köztük az ayahuasca. Az "ayahuasca" az Amazonasi kecsua kifejezés, aminek számos fordítása létezik, mint a "lélek liánja", a "halottak indája", a "kis halál", a halál kötele", stb. Ez egyike a számos névnek amivel illetik. Mondhatni a legelterjedtebb. Maga az ayahausca egy, az Amazonasi törzsek által kultivált szakrális orvosság, amit vallásos céllal, szertartásos jelleggel vesznek magukhoz a bennszülöttek, egy ehhez tartozó, családonként változó rituálé keretében. Számtalan eltérő részletű szertartás ismeretes, családi titkok, különlegességek, amit a sámánok többnyire bizalmasan kezelnek, mivel ez a munka komoly felelősséget igényel. Dél-Amerikában több úgynevezett szinkretikus egyház is felbukkant, akik (többnyire keresztény)vallási gyakorlataik alapjának tekintik az alkalmankénti teafogyasztást, rituális jelleggel, közösen énekelve. Utóbb nyugati orvosok is elkezdték alkalmazni, például olyan szenvedélybetegségek kezelésére, mint például függőségek, traumák. Az ember a szertartás ideje alatt rituálisan elfogyasztott gyógytea hatására gyakran fizikai rosszullétet tapasztal, gyakori, hogy ki is hányja az elmondások alapján kellemetlen ízű teát. Erről több törzs, jellegzetesen a shipibo azt tartja, hogy az ember gyakran a félelmeit, a hazugságait hányja ki. Emiatt aztán nagy becsben tartják ezt a fajta tisztulást, noha nem feltétele a megtisztulásnak. Ezután mintegy látomás formájában egy szellemi utazáson vesz részt, amit érzelmek, felismerések, képek kísérnek. Különbözőségét abban tartják az első pillanatra hasonlónak tűnő hallucinogén szerekkel szemben, hogy nem egy mesterséges világba kalauzolja a gyógyulni vágyót, hanem önnön belső világába, ahol szembesül örömével, bánatával, boldogságával, és legbelsőbb félelmeivel is. Emiatt azt tartják, az utazás gyakran megviseli az embert pszichikailag. Nem ritka az újjászületés élménye, ami után a szertartáson részt vevő képes valóban megszabadulni a korábbi terheitől, nehézségeitől. Az Amazonas-beli indiánok azt tartják róla, hogy egy csodálatos gyógyszer, aminek a segítségével az ember kapcsolatot teremthet nem csak saját belső létével, hanem a szellemvilággal is, és szembenézve minden terhével, félelmével, megszabadulhat azoktól. Eddig sem pszichikai, sem fizikai függőség nem ismert, továbbá semmilyen mellékhatás nem került dokumentálásra.

Friss topikok

  • Janos78: Üdv mindenkinek!A nevem János.1 éve voltam Iquitosba.2 hetet sikerült a dzsungel mélyén eltöltenem... (2020.04.19. 21:00) 5000 indok
  • Endre Juhász: Sziasztok! Egy megjegyzésem lenne a fenti írással kapcsolatban. Az ayahuasca italt egyértelműen te... (2019.03.09. 22:00) Különböző ayahuasca főzetek
  • : Hol szerezzek sámámt? Egy fuvescigi beszerzesere sem vagyok felkeszulve mert nincsenek ilyen kapcs... (2018.07.09. 17:03) Nem kell a sámán !
  • Péter Kobza: Szia! Ahogy látom már 7 éve ennek a postnak, de azért remélem még jelzi hogy írtak hozzá! Én egy k... (2017.08.21. 15:02) Ayahuasca főzés
  • Zoltán Morta: A videókon a Tensegrity gyakorlatai láthatóak. Mostantól Budapesten a Jurányiban keddenként részt ... (2016.09.08. 03:26) Castaneda fimjei

...és Feri atya

2009.08.12. 18:52 - hanaura

Címkék: feri atya

"Nagyon sok együttélést terhelnek meg a ki nem mondott érzések, amikor azért nem tudok közeledni a társamhoz, mert úgy tűnik, olyan érzései vannak, amelyek megnehezítik kapcsolatunkat, de nem mondja őket el.

Aki hozzá nagyon közel álló embert, kedvesét, esetleg gyermekét veszíti el, és nagyon mély gyászt él át, hívő emberként gyakran teszi fel magának a kérdést, hogy Isten miért hagyta, hogy ez történjen?

Azt már kevesen engedik meg maguknak, hogy dühösek legyenek Istenre. Nagy megkönnyebbülést jelent számukra az, amikor (esetleg egy gyónás keretében) elmondják, hogy hosszú időn át csak tehetetlen haraggal tudtak Istenre gondolni, és képtelenek voltak hinni a belőle áradó szeretetben. Egyáltalán nem biztos, hogy ezt (katolikus keretek között) meg kellene gyónni: érzéseinkért nem vagyunk felelősek. Mégis: azzal, hogy az illető – akár a gyónás alkalmával – ki tudja mondani, milyen erős érzések dúltak benne, sokkal jobban jár, mert ennek révén helyre tud állni kapcsolata Istennel. Ha elrejti ezt az érzést, esetleg maga elől is, azzal falakat épít saját magában. Valahol megvan benne a szemrehányás, neheztelés, harag, felelem indulat Istennel szemben, de nem engedi, hogy ezek az érzések felszínre érjenek. Azt tanulta, hogy „Isten akarata ellen való zúgolódás” súlyos bűn, és ezt úgy értelmezte, hogy Istenre nem neheztelhet, nem haragudhat. Pedig dehogynem! Istennel kapcsolatban az érzéseknek minden fajtáját át lehet és át szabad élni. Az érzések átélése és kifejezése nem bűn, sőt: érdemes ezeket az érzéseket egy imádságban elmondani Neki.

Többször is előfordult már, hogy valaki rendszeresen járt Feri atyához mint lelki vezetőhöz beszélgetni, de még sokszori találkozáskor sem sikerült eljutnia arra a pontra, amiben segítségre lenne szüksége. Ilyenkor olyasfajta mentegtőzésekkel próbálkoztak, hogy „Feri, te ezt biztos eszméletlenül unod.” Erre a lelkivezető természetesen azt válaszolja, hogy „nem, nem unom”, ami általában igaz is. Egy alkalommal Feri atya valamiért azt találta mondani, hogy „Nem unom, de... eléggé fáraszt.” Azzal, hogy ezen a ponton ki merte mondani a benne levő nehéz érzést, sikerült áttörnie egy kérget, a hozzá forduló végre át tudta lépni belső gátjait és eljutott valódi nehézségeihez.

A háború után sokáig éltek olyan emberek, akik valamilyen bombaszilánkot, repeszdarabot hordoztak a testükben. Ki-ki másképp élte meg, de rejtve vagy mondva, mindannyian szenvedtek tőle. Ilyen "lelki repeszdarabok" sokunkban vannak. Előfordul, hogy találkozunk valakivel, akivel nagyon rég személyes kapcsolatban voltunk. Sok idő eltelt már, a régi érzelmek, harag, sérelmek elhalványultak, kedélyes beszélgetésbe merülünk, de csak óvatosan, mert ott vannak a régi sebek. Egyszer csak az illető megszólal: „Emlékszel régen az hogy volt...? Tudod, hogy én évekig azt gondoltam rólad, hogy te egy hülye vagy?” Ez nagyon egészséges mondat. Ha mi is tudunk egészségesen reagálni, képesek vagyunk arra, hogy ne vegyük fel a rég letett fegyvereket, akkor egy ilyen egyenes közlés feltárja a betokosodott sérelmeket. Végleg megszabadulhatunk azoktól és így megnyílik a lehetőség a gyógyulásra. Nem kell feltétlenül huszonöt évet várni – másnap vagy egy hét után is lehiggadhatunk annyira, hogy el tudjuk mesélni: mennyire felzaklatott egy szó, egy mozdulat, egy feélreértett helyzet."

A bejegyzés trackback címe:

https://ayahuascareality.blog.hu/api/trackback/id/tr631305623

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása