ayahuascareality

Az oldal az Amazonas medence sámánvilágával foglalkozik, az ottani spirituális világot, törzsi rituálékat, szokásokat próbálom egy befogadható, olvasható formában bemutatni itt. Ebbe a világba tartozik a természet, az elemek tisztelete, a dohány és a többi szent növény, orvosság, köztük az ayahuasca. Az "ayahuasca" az Amazonasi kecsua kifejezés, aminek számos fordítása létezik, mint a "lélek liánja", a "halottak indája", a "kis halál", a halál kötele", stb. Ez egyike a számos névnek amivel illetik. Mondhatni a legelterjedtebb. Maga az ayahausca egy, az Amazonasi törzsek által kultivált szakrális orvosság, amit vallásos céllal, szertartásos jelleggel vesznek magukhoz a bennszülöttek, egy ehhez tartozó, családonként változó rituálé keretében. Számtalan eltérő részletű szertartás ismeretes, családi titkok, különlegességek, amit a sámánok többnyire bizalmasan kezelnek, mivel ez a munka komoly felelősséget igényel. Dél-Amerikában több úgynevezett szinkretikus egyház is felbukkant, akik (többnyire keresztény)vallási gyakorlataik alapjának tekintik az alkalmankénti teafogyasztást, rituális jelleggel, közösen énekelve. Utóbb nyugati orvosok is elkezdték alkalmazni, például olyan szenvedélybetegségek kezelésére, mint például függőségek, traumák. Az ember a szertartás ideje alatt rituálisan elfogyasztott gyógytea hatására gyakran fizikai rosszullétet tapasztal, gyakori, hogy ki is hányja az elmondások alapján kellemetlen ízű teát. Erről több törzs, jellegzetesen a shipibo azt tartja, hogy az ember gyakran a félelmeit, a hazugságait hányja ki. Emiatt aztán nagy becsben tartják ezt a fajta tisztulást, noha nem feltétele a megtisztulásnak. Ezután mintegy látomás formájában egy szellemi utazáson vesz részt, amit érzelmek, felismerések, képek kísérnek. Különbözőségét abban tartják az első pillanatra hasonlónak tűnő hallucinogén szerekkel szemben, hogy nem egy mesterséges világba kalauzolja a gyógyulni vágyót, hanem önnön belső világába, ahol szembesül örömével, bánatával, boldogságával, és legbelsőbb félelmeivel is. Emiatt azt tartják, az utazás gyakran megviseli az embert pszichikailag. Nem ritka az újjászületés élménye, ami után a szertartáson részt vevő képes valóban megszabadulni a korábbi terheitől, nehézségeitől. Az Amazonas-beli indiánok azt tartják róla, hogy egy csodálatos gyógyszer, aminek a segítségével az ember kapcsolatot teremthet nem csak saját belső létével, hanem a szellemvilággal is, és szembenézve minden terhével, félelmével, megszabadulhat azoktól. Eddig sem pszichikai, sem fizikai függőség nem ismert, továbbá semmilyen mellékhatás nem került dokumentálásra.

Friss topikok

  • Janos78: Üdv mindenkinek!A nevem János.1 éve voltam Iquitosba.2 hetet sikerült a dzsungel mélyén eltöltenem... (2020.04.19. 21:00) 5000 indok
  • Endre Juhász: Sziasztok! Egy megjegyzésem lenne a fenti írással kapcsolatban. Az ayahuasca italt egyértelműen te... (2019.03.09. 22:00) Különböző ayahuasca főzetek
  • : Hol szerezzek sámámt? Egy fuvescigi beszerzesere sem vagyok felkeszulve mert nincsenek ilyen kapcs... (2018.07.09. 17:03) Nem kell a sámán !
  • Péter Kobza: Szia! Ahogy látom már 7 éve ennek a postnak, de azért remélem még jelzi hogy írtak hozzá! Én egy k... (2017.08.21. 15:02) Ayahuasca főzés
  • Zoltán Morta: A videókon a Tensegrity gyakorlatai láthatóak. Mostantól Budapesten a Jurányiban keddenként részt ... (2016.09.08. 03:26) Castaneda fimjei

Ayahuasca , mapacho

2011.07.30. 18:24 - hanaura

Címkék: indián dohány ayahuasca mapacho

Egy barátom írt ma, kérte, hogy írjak egy kicsit neki a dohányról, gondoltam ha már leírtam beteszem ide is. Nem egy különösebben strukturált írás, ahogy az eszembe jutott úgy írtam le, valamikor talán lesz egy rendszerezettebb ismertető az indián donányról (nicotina rustica ), hiszen egy nélkülözhetetlen jelenlét az öreg kontinens rituáléiban.
Nos, az írás:

Nicotina rustica az indián dohány neve, ez némiképpen különbözik a nicotina tabacum-tól, amit szerte a világon szívnak. Hogy ugyanaz az entitás lakik-e bennük, az például egy jó kérdés, ha lehetőségem lesz utána kutatok.
 



Az indián neve mapacho. Ez a dohánytípus 3-4szeres nikotintartalommal bír, nagyon erős, félig viccből azt mondják, hogy ez már pszichoaktív, olyan erős. Csak dohányból is készítenek orvosságot, hánytató hatása miatt ez nagyon erős, nehéz, inni szokták, de inkább csak sámánok.
Mindazonáltal nincs az amerikai kontinensen olyan ceremónia ahol nincs ott a dohány, ez az alap. Azt tartják róla, hogy minden növény nagyapja. Szóval ha van egy ayahuasca szertartás, ott azt tartják, hogy a sámán se tudja meghívni az ayahuasca szellemét, ami egy feminin, sőt még inkább anyai entitás (innen jön a la purga madre ayahausca kifejezés, az anya, aki tisztává tesz), hanem a dohányhoz fordul, mert a nagypapa nagyon kegyes, elnéző, és ő jön, s ha jelen van, akkor a dohány szelleme az ami/aki meghívja a többi erőnövény, vagy állat és egyéb szellemet jelen lenni a megtisztított erőkörben ahol a szertartás zajlik.

Mapachot leggyakrabban szivar formára tekerve szívnak, de Mexikóban és néhány más, délebbi területen kukoricacsuhéba tekerik, ami nagyon ízletes is, és vannak törzsek, ahol a kiáztatott, rettenetesen erős dohánylevet az orrba szippantják. Ez nagyon purgáló hatású, pillanatok alatt kitisztítja az egész arcüreget, segíti a légzést, amibe kapaszkodni lehet egy ceremónián, ha szorul a hurok valamivel kapcsolatban. (Ez tudomásom szerint leginkább Peruban és Ecuadorban elterjedt.)
Néha más medicinekhez is tesznek dohányt, például ayahuasca főzetek is léteznek, amiben van valamennyi mapacho a banisteriopsis caapi és a psychotria viridiis (vagy diplopterys cabrerana) mellett, ami az ayahuasca két fő komponense (számos hozzáadható növénnyel persze, mivel a világ pszichoaktív növényeinek a java Amazóniában terem. ).
Amikor dohánnyal imádkozik egy indián akkor a földön áll, vagy még inkább ül, ami szintén egyfajta anya (mármint a föld, Földanya), imádkozik az Ég Apához, és az égbe a dohány füstje viszi az imát, azzal száll az ősökig.
Nélkülözhetetlen az imádkozáshoz.
A leginkább észak amerikainak tekinthető látomáskeresésen, ahol az avatandó 4-5, vagy néhol sokkal több napot tölt egy felszentelt magányos helyen, és szárazböjtöl (azaz nem eszik és nem iszik, nem fogyaszt semmit), csak dohányt visznek magukkal, amivel naponta többször is imádkoznak a négy égtáj felé, az ősökhöz, és minden más szellemhez is, a védelemért, tanításért.

 


A bejegyzés trackback címe:

https://ayahuascareality.blog.hu/api/trackback/id/tr513112423

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása